Kedves Tagjaink!
Szeretném megosztani Mindnyájatokkal a Vám- jövedéki és termékdíj ügyintézői szakmák szakképesítéseire vonatkozó információkat.
Bizonyára emlékeztek arra, hogy ennek a több évet átfogó komplex munkának a vámügyintézői munkakör elemzésével kezdtünk hozzá 2018-ban, amelyet a szakképzési reform kapcsán az MKIK által létrehozott Ágazati Készségtanács is átvett, illetve ennek mintájára a jövedéki és a termékdíj ügyintézői munkára vonatozóan is elvégzett, amelyen többen közületek is közreműködtek. Ez a tudatos és átfogó alapozás nagyon jelentős lépés volt ahhoz, hogy a szakképzési reformban a valós igényekhez igazodó képzési rendszer kiépítése felé tudjunk haladni.
A munkakör elemzésre építve az Ágazati Készségtanácsban való személyes részvétellel sikerült végigvinni azt a reformot, amely a szakmai képzések megújítására vonatkoznak, a kormányzat által ehhez meghatározott keretek között a lehető legnagyobb szakmaiságot, egy reális életpályát és a kapcsolódó szakterületek közötti átjárást leginkább támogató rendszer kialakításával. Ebbe a munkába kezdetektől bevonásra került a VJASZSZ is, hogy a szakmáinkat érintően egységes elképzelések mentén és széles körű kompromisszumként megfogalmazott követelmények dolgozásával teremtsük meg az új kereteket. Ezúton is köszönjük az együttműködést és a közös munkába fektetett erőfeszítéseket!
Ennek mentén létrejött:
- a vám, jövedéki és termékdíj ASSZISZTENSI szakmai képzés programkövetelménye, amely innen letölthető: https://api.ikk.hu/storage/uploads/files/04115010_vam-jovedek-termekdij_asszisztens___pkpdf-1661167098724.pdf
- a vám, jövedéki és termékdíj ügyintézői képzések vonatkozásában:
- komplex szakképesítés szétbontásra került, a szakmák külön ügyintézői programkövetelményei kerültek kidolgozásra, amelyben közös nevező az áruosztályozási modul, amelynek elvégzése az egyik képzésben lehetővé teszi a másik képzésben való beszámítását
- az ügyintézői képzések bemeneti feltételek közé bekerült az asszisztensi szint, vagy egyes társszakmákban szerzett ügyintézői képzettség elismerése, illetve a bizonyos fokú szakmai előképzettség megszerzését feltételező szakmai gyakorlat kiszélesített szakmai környezetben (azaz bizonyos társszakmákban) betöltött munkakörökben dolgozva való megszerzésének elismerése is
- az oktatói szakmai jártasságra vonatkozó elvárást egységesen megfogalmaztuk
- az ügyintézői képzések programkövetelményei az alábbi helyen érhetők el:
https://api.ikk.hu/storage/uploads/files/04115009_termekdij_ugyintezo__pk_mod_pdf-1661166903102.pdf
Mindezek alapján jönnek létre az új asszisztensi és ügyintézői képzések országszerte, amelyek kapcsán a Magyar Vámügyi Szövetség célja a képző szervekkel olyan együttműködést kialakítani, amely a megfelelő szakmai nívójú képző szerveket és végzett hallgatóit támogatja a képzés során (pl. telephely látogatások, állásközvetítés).
Emellett örömmel jelentem, hogy az MVSZ Képzési Kft-je is megszerezte a felnőttképzési engedélyt, így szakmai képzések indítására jogosultak vagyunk. Elsőként a vámügyintéző képzésünk indítása várható 2022. novemberi kezdéssel, amelyben személyes és online képzési napokkal, kb. fél éves időtartamú, nívós és átfogó szemléletű oktatást tervezünk indítani. Elkötelezettek vagyunk abban, hogy a gazdálkodó szervezeteknél jól hasznosuló tudást és biztos alapot adjunk át a pályára újonnan belépőknek, ezzel is segítve szakmáink fejlődését és egy versenyképes életpálya kialakítását az asszisztensi képzéstől, az ügyintézői szinten és a vámügyi szakértői vizsgákon keresztül egészen az egyetemi képzésig. Mindezt azzal a hitvallással és közös értékrenddel tesszük, amelyet a Magyar Vámügyi Szövetség szakmai közössége képvisel közel 30 éve.
Ezt követően – várhatóan a jövő év elején az asszisztensi képzést, illetve a termékdíj ügyintézői képzést tervezzük indítani, amelynek képzési programján is elkezdtünk dolgozni.
Örömmel vesszük az ötleteket, illetve gyakornokok fogadására vagy mentori feladatok vállalására szóló jelzéseiteket, s ennek kereteit is kidolgozzuk.
A tervezett képzéseinkre szóló előzetes érdeklődéseket örömmel fogadjuk, hogy kicsit felmérhessük a tagjaink igényeit, ehhez kérlek használjátok az alábbi űrlapot: https://forms.gle/UotXemaDc2rNCVu4A
Mindezek alapján hadd köszönjem meg mindazon kollégák közreműködését, akik a munkakörelemzésben vagy a programkövetelmények kidolgozásában részt vettek, idejüket és szaktudásukat áldozták arra, hogy az átfogó reformot a szakmáink vonatkozásában a gazdálkodói igényeknek megfelelően végigvihessük és a saját képzéseink beindítását megvalósíthassuk!
Üdvözlettel:
Tolnainé dr. Tóth Veronika
főtitkár